Starogród

Wieś oddalona o ok. 6km na południe od Chełmna, znana jest głównie ze swej historycznej przeszłości, bardzo mocno związanej z dziejami Chełmna. Jest to miejsce tzw. drugiej lokacji miasta: sprowadzony na Ziemię Chełmińską zakon krzyżacki postanowił pobudować swą siedzibę poza osadą w Kałdusie, w 1232 roku wybudował swój zamek 1km na północ od Góry Św. Wawrzyńca, by w roku 1233 nadać „nowemu miastu” przywilej lokacyjny (tym samym dokonano jedynie przeniesienia nazwy miasta, pozostawiając prastarą osadę swojemu losowi).

W 1239 Chełmno przeniesiono po raz trzeci, przez pewien czas funkcjonowały dwa ośrodki: Nowe Chełmno („Novum Culmen”) oraz Starogród („Antiquum Castrum” - stąd pochodzi nazwa wsi), nazywany również Starym Chełmnem („Antiquum Culmen”), w którym znajdowała się jedynie siedziba komturstwa.

Na początku XVI wieku Starogród stał się siedzibą biskupów chełmińskich i pozostał nią do I Rozbioru Polskiw 1772 roku. Koniec XVII wieku stał się czasem dwóch poważnych zmian w wizerunku Starogrodu - zamek krzyżacki rozebrano, a na fundamentach starego kościoła gotyckiego pobudowano barokowy kościół pw. św. Barbary.

Dzisiejsze atrakcje Starogrodu, to kościół św. Barbary oraz znajdujący się na miejscu zamku krzyżackiego punkt widokowy, z którego można podziwiać szeroką panoramę na dolinę Wisły.

Galeria

Starogród Starogród Jezioro Starogrodzkie Jezioro Starogrodzkie Jezioro Starogrodzkie Jezioro Starogrodzkie Starogród Starogród Jezioro Starogrodzkie J. Starogrodzkie J. Starogrodzkie J. Starogrodzkie
Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl