Kamienica

Ulice i domy

Przy lokalizowaniu Chełmna jego starówke zaplanowano w regularnym układzie szachownicowym, w którym wszystkie ulice (z wyjątkiem tych, które biegną wzdłuż murów) krzyżują się pod kątem prostym. Oprócz murów obronnych i kościołów tenże układ jest jedyną, niezmienioną pozostałoscią z początków średniowiecznego miasta. Wygląd chełmińskich ulic, które widzimy dziś, został ukształtowany w trzech "etapach": - w czasie rozwoju gospodarczego w wieku XVI/XVII (pobudowano ratusz oraz wiele renesansowych kamienic); - na przełomie XVIII/XIX wieku, po I rozbiorze Polski, kiedy to król Fryderyk II chciał podnieść rangę miasta w stosunku do (wtedy jeszcze polskiego) Torunia; - na przełomie wieku XIX i XX miasto intensywnie rozbudowało się w kierunku wschodnim, tj. od Bramy Grudziądzkiej w kierunku dworca kolejowego. Zupełnej przebudowie uległy również kamienice na rynku i ul. Grudziądzkiej, z dawnej zabudowy pozostały tylko nieliczne ślady (m.in. kamienica Cywińskich).

Kamienica

...Minęło jednak wiele lat, dziś większa część domów nie prezentuje się najlepiej, ul. Grudziądzka, która mogłaby być pięknym miejscem jest dziś troszkę szara, a jej kamienice zachwycić mogą tylko tych, których nie odstrasza podupadła fasada. Szczęśliwie jednak powoli Chełmno uzyskuje weselsze barwy, z roku na rok przybywa odnowionych kamienic i należy mieć nadzieję, że przyszłość chełmińskich ulic będzie kolorowa :)

Galeria

ul. Grudziądzka ul. Dominikańska ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Dworcowa Plac Wolności ul. Dworcowa ul. Dworcowa Rynek Rynek i ul. Hallera ul. Franciszkańska ul. Dominikańska Rynek ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Grudziądzka ul. Dworcowa ul. Dominikańska ul. Grudziądzka ul. Dworcowa ul. Dominikańska Plac Wolności Plac Wolności
Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl