Wzdłuż murów obronnych wybudowano liczne baszty i wieże. Najczęściej były to otwarte od wewnątrz baszty strażnicze, półkoliste lub przeważnie o podstawie prostokątnej. Łącznie było ich 25 lub 27, do dziś ocalało w różnym stopniu 23 (18 na planie prostokąta, 5 półkolistych).
Znajduje się w obrębie zespołu klasztornego i prawdopodobnie jest najstarszą budowlą miasta. Powstała przed rokiem 1248 jako wieża mieszkalna, w okresie panowania krzyżackiego była rezydencją komtura. Nie odegrała ona jednak ważniejszej roli, gdyż większe znaczenie w tamtym czasie miał zamek w Starogrodzie.
Początkowo była basztą odkrytą, w drugiej połowie XV wieku zamurowano ją, podwyższono i pokryto dachem. Pełniła rolę arsenału. Dziś znajduje się tam część zbiorów Muzeum Ziemi Chełmińskiej (głównie zbiory związane z najdawniejszymi dziejami Chełmna i okolic).
Wybudowana na koszt zakonu dominikańskiego została wykupiona przez miasto w 1307 roku. Dziś jest siedzibą Bractwa Kurkowego.
Do końca XIX wieku była to jedna z otwartych miejskich baszt, przebudowana w XX wieku. W tej chwili swoją siedzibę mają tu rycerze z Zastępu Rycerskiego z Chełmna.
Początek strony