Klasztor

Zespół klasztorny

Powstanie klasztoru należy wiązać ze sprowadzeniem w roku 1261 do Chełmna zakonu Cysterek, które w latach 1280-1330 oprócz zabudowań klasztornych pobudowały kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Wnętrze tego kościoła posiada ciekawą zabudowę, składa się mianowicie z dwu kondygnacji. Dolna część kościoła przeznaczona jest dla osób świeckich, górna (empora) dostępna jest tylko dla mniszek. Nieduże wnętrze jest bardzo bogato zdobione i posiada wiele ciekawych elementów. Na zewnątrz kościoła uwagę przykuwa portal z 1619 r.
W XV wieku klasztor zmienił regułę na benedyktyńską. W 1822 klasztor przejęły ss. Miłosierdzia, które przekształciły go w duchu neogotyckim. Dziś prowadzony jest tam Dom Pomocy Społecznej.

Na terenie zespołu klasztornego znajduje się prawdopodobnie najstarszy obiekt w Chełmnie - wieżę Mestwina (Mściwoja), ocalałą część byłej warowni krzyżackiej (w Chełmnie nie zbudowano zamku, gdyż ten istniał już w pobliskim Starogrodzie). Tutaj też możemy obejrzeć drugą z ocalałych w mieście bram - Merseburską. Swoją funkcję przestała jednak pełnić już dawno temu i została zamurowana. Dziś urządzona tam kaplicę Grobu Pańskiego.

Park przyklasztornyZwiedzając klasztor należy koniecznie odwiedzić park, który pod względem urządzenia i zadbania mógłby być wzorem dla chełmińskich plant (ech, gdybyż tak było wszędzie...). Ponadto znajduje się on na skraju wysoczyzny przez co można stamtąd podziwiać panoramę Doliny Wisły.

Klasztor (położenie)Zespół klasztorny położony jest w płn-zach narożniku starówki przy ulicach: Dominikańskiej, Klasztornej i Biskupiej. Bryła kościoła najlepiej prezentuje się od strony doliny Wisły.

Galeria

Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor Klasztor
Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl