Kościół franciszkański

Kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja (pofranciszkański)

Jest to kolejny z trzech największych kościołów w Chełmnie. Zakon franciszkanów sprowadzono do miasta w roku 1255, w 1326 zakupiono od miasta działkę, wtedy to prawdopodobnie zaczęto budowę kościoła, która prowadzona była wieloetapowo i trwała przez niemal 100 lat. Kościół wraz z przylegającym do niego klasztorem działał do 1806 roku, tzn. aż do kasaty zakonu przez władze pruskie. Zabudowania klasztorne rozebrano, od roku 1859 świątynia pełniła rolę kościoła gimnazjalnego.

Kościół jest budowlą o układzie halowym z prosto zakończonym prezbiterium. Charakterystycznym elementem budowy jest smukła, ośmioboczna dzwonnica (wys. 54,5 m). Do dziś w jego wnętrzu nie zachowało się wiele z jego dawnego, bogatego wyposażenia, które po kasacie zakonu przeniesiono do innych kościołów (Chełmno, Chełmża, Kwidzyn).

Kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja w ChełmnieZainteresowanych dokładniejszym poznaniem historii tego kościoła zachęcam do kupna publikacji „Kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja w Chełmnie” (autor Marek G. Zieliński).
Książka dostępna jest w punkcie informacyjnym Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Szczęśliwie kościół postanowiono ożywić - odrestaurowano znajdujący się w prezbiterium wielki witraż, wyremontowano dach kościoła, a dzięki odbywającym się w soboty i niedziele mszom św. możliwe jest obejrzenie tego ciekawego obiektu od wewnątrz.

Kościół franciszkański (położenie)Kościół położony jest w pobliżu klasztoru, znajduje się na terenie tego samego bloku co liceum ogólnokształcące, w płn-zach części starówki, między ulicami: Biskupią, Klasztorną, Dominikańską i Franciszkańską.

Galeria

Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów Kościół Franciszkanów
Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl