Kościół franciszkański

Kościół pw. św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja (pofranciszkański)

Jest to kolejny z trzech największych kościołów w Chełmnie. Zakon franciszkanów sprowadzono do miasta w roku 1255, w 1326 zakupiono od miasta działkę, wtedy to prawdopodobnie zaczęto budowę kościoła, która prowadzona była wieloetapowo i trwała przez niemal 100 lat. Kościół wraz z przylegającym do niego klasztorem działał do 1806 roku, tzn. aż do kasaty zakonu przez władze pruskie. Zabudowania klasztorne rozebrano, od roku 1859 świątynia pełniła rolę kościoła gimnazjalnego.

Kościół jest budowlą o układzie halowym z prosto zakończonym prezbiterium. Charakterystycznym elementem budowy jest smukła, ośmioboczna dzwonnica (wys. 54,5 m). Do dziś w jego wnętrzu nie zachowało się wiele z jego dawnego, bogatego wyposażenia, które po kasacie zakonu przeniesiono do innych kościołów (Chełmno, Chełmża, Kwidzyn).

Kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja w ChełmnieZainteresowanych dokładniejszym poznaniem historii tego kościoła zachęcam do kupna publikacji „Kościół św. Jakuba Starszego i św. Mikołaja w Chełmnie” (autor Marek G. Zieliński).
Książka dostępna jest w punkcie informacyjnym Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Szczęśliwie kościół postanowiono ożywić - odrestaurowano znajdujący się w prezbiterium wielki witraż, wyremontowano dach kościoła, a dzięki odbywającym się w soboty i niedziele mszom św. możliwe jest obejrzenie tego ciekawego obiektu od wewnątrz.

Kościół franciszkański (położenie)Kościół położony jest w pobliżu klasztoru, znajduje się na terenie tego samego bloku co liceum ogólnokształcące, w płn-zach części starówki, między ulicami: Biskupią, Klasztorną, Dominikańską i Franciszkańską.

Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl