Kościół dominikański

Kościół pw. św. Piotra i św. Pawła (podominikański)

Kościół powstał na początku XIII wieku, jego budowa ciągnęła się jednak przez niemal sto lat. Początkowo był to kościół dwunawowy, w XVII w. podwyższono ściany nawy głównej przekształcając świątynię na układ bazylikowy. W roku 1720 i 1830 kościół i zabudowania klasztorne nadszarpnęły pożary. W roku 1829 dokonano kasacji klasztoru, a kościół przekazany został gminie ewangelickiej, która zaadoptowała go dla swoich celów w 1841 roku.

Chociaż z zewnątrz kościół prezentuje się dość ponuro (głównie jego starsza część), to jego wnętrza kryją piękny ołtarz z XVIII wieku. W podłodze prezbiterium tkwi płyta nagrobna z 1360 roku, przedstawiająca pierwszego biskupa chełmińskiego, Heidenryka (zm. 1306 r.).

Kościół świętych Piotra i Pawła w ChełmnieZainteresowanych dokładniejszym poznaniem historii tego kościoła zachęcam do kupna publikacji „Kościół świętych Piotra i Pawła w Chełmnie” (autorzy: Marek G. Zieliński, Anna Soborska-Zielińska).
Książka dostępna jest w punkcie informacyjnym Muzeum Ziemi Chełmińskiej

Dzięki osobom, którym nie obojętny jest los tego zabytku, w sezonie letnim można go zwiedzać bez przeszkód. Co roku w dniu patronów kościoła, św. Piotra i św. Pawła, w kościele odbywa się uroczysta msza. Kościół znalazł się również na liście obiektów, które obejmuje projekt "Rewitalizacja zabytków architektury miasta Chełmna", co z pewnością uratowało go od zupełnej ruiny.

Kościół dominikański (położenie)Kościół położony jest w płn-wsch części starówki, przy ulicach: Wodnej i Kościelnej. Charakterystyczny dla niego szczyt najlepiej oglądać od ul. Dominikańskiej, a jego bryłę - wracając ze spaceru nad Wisłę.

Galeria

Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów Kościół Dominikanów
Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl