Kilka słów o tej stronie

Strona powstała w 2000 roku i od tamtego czasu jej podstawowym założeniem jest pokazanie Chełmna od jego najciekawszej strony - starych murów, budowli, wyjątkowo malowniczego położenia grodu oraz jego okolic. Stąd na stronie znalazły się głównie fotografie, a teksty dotyczące historii najciekawszych miejsc, stanowią uzupełnienie zawartości. Strona ma czysto hobbystyczny, niekomercyjny charakter - jest moim podziękowaniem dla miejsca, w którym sie urodziłem i żyję. Nie było moim celem stworzenie kolejnego serwisu informacyjnego, bo takie już w sieci istnieją i świetnie spełniają swoje funkcje. Nie wykluczam jednak, że znajdą się tu jeszcze kiedyś podręczne informacje dla turystów. Póki jednak tych informacji nie ma, szukajcie ich na oficjalnej stronie miasta lub w serwisie nieoficjalnym.

Dlaczego moje-chelmno.pl?

Adres strony w żadnym przypadku nie oznacza, że Chełmno jest moje ;)
„Chełmno nad Wisłą” od swego początku jest obrazem miasta „malowanym” przez jednego z jej mieszkańców. Wierzę, że każdy z nas widzi to miasto inaczej i każdy z nas inaczej opisałby jego wygląd - słowo „moje” ma po prostu podkreślić prywatny charakter strony.

Od kuchni...

„Chełmno nad Wisłą” to mój pierwszy projekt www, powstał w 2000 roku i od tamtego czasu przeszedł kilka przeobrażeń. Począwszy od wersji „ramkowej”, lekko ociężałej i czasami przeładowanej grafiką, aż do obecnej, w której uwagę oglądających chcę skupić na rzeczy najważniejszej - treści (czy to słownej, czy graficznej). Elementy graficzne stopniowo ograniczałem do niezbędnego minimum, ale mam nadzieję, że strona przez to nie traci na atrakcyjności. Przebudowując układ strony na uwadze cały czas mam najważniejsze elementy: wygoda obsługi i przejrzystość. Odchudzeniu i uproszczeniu uległ kod, w którym (na ile potrafiłem) oddzieliłem treść strony od jej formy (HTML+CSS). Nie bez znaczenia dla mnie jest zgodności kodu ze standardami W3C. Zmienił się również „silnik” serwisu - setki plików HTML odeszło w niepamięć, zastąpił je duet PHP+MySql :)

Fotografie

Co prawda pierwszy kontakt z aparatem miałem już w dzieciństwie, kiedy to z okazji I Komunii Św. w moich rękach znalazła się Smena 8M, jednak po wypstrykaniu jedynego filmu i rozebraniu aparatu na czynniki pierwsze (kto powstrzyma ciekawość dziecka?) fotografia przeszła w stan uśpienia na wiele lat.
Moja przygoda z fotografią na poważniej rozpoczęła się od zrobienia kilkudziesięciu zdjęć na potrzeby tego serwisu (obydwa zainteresowania są ze sobą na tyle związane, że brak aparatu poskutkował trzyletnią hibernacją strony). Zdjęcia z tego serwisu pochodzą z lat 2000-2004, początkowo większość z nich robiłem aparatem cyfrowym Olympus Camedia 1400XL, cześć powstała na wysłużonym rosyjskim aparacie Zenit E. Z biegiem czasu, gdy okazało się, że stara i wypróbowana technika przynosi lepsze efekty niż raczkujące wtedy „cyfraki” , fotografia standardowa wyparła cyfrową (prawda, że dziś brzmi to dziwnie? ;) ). Gdy Zenit zaczął zawodzić zbyt często, zastąpiła go przyzwoitsza lustrzanka Praktica TL2. Jednak sporą część tych (relatywnie ;) ) ładniejszych zdjęć zrobiłem na wspaniałej lustrzance Nikon F601 i Canon EOS 30 ...Przygoda bardzo miła, lecz seria zdjęć z tych aparatów ma pewną wadę - nie pozostawia miejsca na wymówki dla kiepskich zdjęć ;)
Smutne dla mnie jest to, że -niestety- od pewnego czasu zdjęć nie robię. Powody są prozaiczne i mam nadzieję, że przejściowe. Muszą być przejściowe! Chełmno z roku na rok pięknieje, z bólem patrzę jak stare przechodzi w nowsze bez utrwalenia tej chwili na fotografii...

9 lutego 2008 jest w moim życiu datą znaczącą i którą z pewnością zapamiętam na zawsze. Przyjaźń wielu osób pomogła mi spełnić marzenie i w cudomagiczny sposób powróciłem do fotografii. Wybudzanie z lat „hibernacji” trwa i wkrótce galeria moje-chelmno.pl powinna się rozwinąć. Czy będzie lepiej? Mam nadzieję że tak ;) Tymczasem moje fotografie można obejrzeć w fotogalerii ggora.art.pl.[dop. 10.07.2008]

„Samochwała w kącie stała...”

e-mil miesiąca - Luty 2001 (Wirtualna Polska)W lutym 2001 serwis "Wirtualna Polska" przyznał tej stronie tytuł „e-mila miesiąca” jako najciekawszej strony w kategorii „Strony osobiste”. Choć po konkursie nie ma już śladu (nie doczekał się nawet finału) jest to dla mnie ważne wyróżnienie. Wraz z wieloma miłymi i przychylnymi opiniami odwiedzających tą stronę, utwierdza mnie w tym, że istniał sens powstania takiej strony oraz -co tu ukrywać- przynosi mi osobistą satysfakcję. Wyróżnienie Wirtualnej Polski jest tym bardziej cieszące, że może przyczynić się do rozreklamowania naszego miasta w internecie...
Z przyjemnością muszę również wspomnieć, że materiały z tego serwisu w części posłużyły jako podkład w filmie „Nasza Ziemia Chełmińska” (MMS Studio s.c, 2006)

Podziękowania

Nie byłoby tej strony, a przynajmniej jej zawartość byłaby dużo skromniejsza, gdyby nie pomoc kilku osób.
Dziękuję Piotrowi Wolderowi - to wyłącznie dzięki niemu, jego kolekcjonerskiej pasji i bezinteresowności można obejrzeć tutaj bogatą kolekcję starych pocztówek. Za jego pośrednictwem chciałbym podziękować również panu Marianowi Wesołowskiemu i Michałowi Zawadzkiemu za udostępnienie swoich zbiorów.
Serdecznie dziękuję panu Andreasowi Prause (chelmno.info) za bezinteresowną pomoc i profesjonalne przetłumaczenie serwisu na język niemiecki.
Krzyśkowi Budzie... sentymentalnemu pasjonatowi fotografii. Dzięki za zaszczepienie fotograficznego bakcyla, nieocenioną pomoc i wypożyczenie kilku aparatów. Gdyby nie Ty, do dziś pewnie bym odkurzał starego Zenitha... Otworzyłeś mi oczy na 36mm ;)

Pewnej grupie Elfów, które przywróciły wiarę w Święta - dziękuję im za bezcenną przyjaźń, chwile wzruszeń i mnóstwo godzin, które spędzę w plenerze... :)

Wszystkim wpisującym się do księgi gości i przysyłającym mi miłe listy - dzięki Wam wiem, że strona jest potrzebna.

Bibliografia

Grzegorz Góra
Chełmno, Styczeń 2008

Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl