Starogród

Wieś oddalona o ok. 6km na południe od Chełmna, znana jest głównie ze swej historycznej przeszłości, bardzo mocno związanej z dziejami Chełmna. Jest to miejsce tzw. drugiej lokacji miasta: sprowadzony na Ziemię Chełmińską zakon krzyżacki postanowił pobudować swą siedzibę poza osadą w Kałdusie, w 1232 roku wybudował swój zamek 1km na północ od Góry Św. Wawrzyńca, by w roku 1233 nadać „nowemu miastu” przywilej lokacyjny (tym samym dokonano jedynie przeniesienia nazwy miasta, pozostawiając prastarą osadę swojemu losowi).

W 1239 Chełmno przeniesiono po raz trzeci, przez pewien czas funkcjonowały dwa ośrodki: Nowe Chełmno („Novum Culmen”) oraz Starogród („Antiquum Castrum” - stąd pochodzi nazwa wsi), nazywany również Starym Chełmnem („Antiquum Culmen”), w którym znajdowała się jedynie siedziba komturstwa.

Na początku XVI wieku Starogród stał się siedzibą biskupów chełmińskich i pozostał nią do I Rozbioru Polskiw 1772 roku. Koniec XVII wieku stał się czasem dwóch poważnych zmian w wizerunku Starogrodu - zamek krzyżacki rozebrano, a na fundamentach starego kościoła gotyckiego pobudowano barokowy kościół pw. św. Barbary.

Dzisiejsze atrakcje Starogrodu, to kościół św. Barbary oraz znajdujący się na miejscu zamku krzyżackiego punkt widokowy, z którego można podziwiać szeroką panoramę na dolinę Wisły.

Początek strony
Program Spacerków
po Chełmnie
Katalog stron chełmińskich
© Grzegorz Góra, moje-chelmno.pl